در کنفرانس بین‌المللی نوروز
احمدی‌نژاد: پیام نوروز پیام همبستگی ملل است

خبرگزاری فارس: "محمود احمدی‌نژاد" که جهت شرکت در جشن جهانی نوروز در دوشنبه پایتخت تاجیکستان به سر می‌برد، دقایقی قبل در کنفرانس بین‌المللی نوروز سخنرانی کرد.

خبرگزاری فارس: احمدی‌نژاد: پیام نوروز پیام همبستگی ملل است

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، رئیس جمهوری کشورمان ضمن تشکر از دعوت و مهمان‌نوازی دولت و ملت تاجیکستان، گفت: حمد و سنای پروردگار جهانیان را به جای می‌آورم که بار دیگر ما را به یمن و مبارکی نوروز در شهر زیبای دوشنبه گرد هم آورد و با استفاده از این موقعیت نوروز و آغاز سال شمسی را به همه بشریت و به‌خصوص ملت‌های حوزه فرهنگی و تمدنی نوروز شاد‌باش می‌گویم.

جشن جهانی نوروز فرصت مغتنمی است که با تکیه به ارزش‌های انسانی و با استفاده از ظرفیت نوروز در اعتلای مناسبات فرهنگی، تقویت روابط دوستی و تحکیم صلح و امنیت منطقه‌ای و جهانی گام‌های بلندتری بر‌داریم.

احمدی‌نژاد در ادامه سخنرانی خود با بیان آنکه "نوروز ارزش‌های فراوانی را در خود جمع کرده است"، افزود: نوروز نماد تجدید حیات و عبور از سختی زمستان، نماد گرمی آفتاب و شکفتن غنچه‌های امید، رویش دوباره و شور زندگانی، نشاط صحرا و طبیعت و زمزمه دل‌باختگان، سبزی باغ و بوستان و شادی باغبانان و زراعت‌پیشگان و دوره عطر‌افشانی گل‌ها و خنده گلستان‌ها است.

نوروز طراوت مردمان و جوشش عشق و محبت و زوال دشمنی‌ها و تاریکی‌ها و فوران نور و روشنایی است.

رئیس جمهور کشورمان گفت: ماندگاری نوروز در اتصال حقیقت آن به حقیقت آسمان‌ها و زمین است. ارزش‌های نوروز الهی، انسانی و فراگیر است. همه انسان‌ها به دنبال حیات برتر و تعالی و کمال بوده‌اند و هستند. انسان‌ها شوق پرواز دارند و از ظلمت خودپرستی، ظلم و جهل گریزانند. انسان‌ها به دنبال دنیای مملو از زیبایی‌ها، عشق و محبت و عدالت و پاکی هستند.

دنیایی که در آن حقوق همه مردم محترم شمرده شود و کرامت آنان حفظ گردد. نوروز نیز به همین ارزش‌ها و دوستی، عشق، عدالت و گذشت دعوت می‌کند. نوروز بشارت است که حتما و حتما روزی زندگی سخت و زمستانی بشریت به زندگی پرطراوت و خرم بهاری دگرگون خواهد شد.

احمدی‌نژاد در ادامه با اشاره به پیام‌های نوروز برای بشریت، خاطرنشان کرد: نوروز از ما دعوت می‌کند که برای رسیدن به آن دوره زیبا در برابر زیاده‌خواهان و متجاوزان که حقوق انسانی، حلاوت و شیرینی زندگی را از مظلومان گرفته‌اند، بایستیم.

نوروز نماد رحمت عام خداوند کریم است. همه انسان‌ها و همه طبیعت حق دارند که طراوت و روشنایی و رحمت ایزدی نوروز را در زندگی خود احساس کنند. آن روز که عشق، عدالت و توحید حلول کند، در چنین روزی نوروز انسانی طلوع خواهد کرد. نوروزی که انسانیت با همه ابعاد آن تولد دوباره و تجدید حیات مجدد می‌یابد.

رئیس جمهور افزود: در آن روز نو زورگویی، تبعیض، فقر، ناامنی، اشغال و تجاوز و تحقیر انسان‌ها وجود نخواهد داشت. در آن روز از چپاول ثروت ملت‌ها و تخریب زیربناها و موجودیت ملت‌ها خبری نخواهد بود. در آن روز همه مردمان آواره به سرزمین‌های خود باز خواهند گشت. در آن روز منابع هیچ ملتی با زور سلاح و فشار سیاسی غارت نخواهد شد و ملت‌ها در همه جا، در آسیا، آفریقا، خاور میانه، اروپا و آمریکا به حق خود خواهند رسید.

عدالت و برادری، عشق، پاکی و احترام عالم‌گیر خواهد شد. وعده خداوند است که در سایه تلاش صالحان و عدالت‌خواهان بهار انسانیت و خرمی روزگاران خواهد رسید و در آن روز نو صالحان مدیریت جهانی را به رهبری صالح کل و انسان کامل حضرت مهدی (ع) با یاری حضرت مسیح (ع) برپا خواهند کرد و ترس و اندوهی برجا نخواهد ماند. آن روز دیر نخواهد بود، نوروزی که فقط خداوند جهان اطاعت و پرستش شود.

احمدی‌نژاد در پایان سخنرانی خود گفت: مردمان آزاده و نجیب و با محبت همه کشورهای حوزه نوروز و کسانی که نوروز را جشن می‌گیرند پرچم‌داران همه خوبی‌ها و زیبایی‌ها و محبت و برادری و صلح و طلایه داران دوری از زشتی و خودخواهی در جهان هستند.

در پرتو نوروز باید مراودات فرهنگی ما و سایر ملت‌ها گسترش یابد تا نوروز و مردمان ما بهتر شناسانده شوند. بدون تردید همه ملت‌ها متعلق به حوزه فرهنگی نوروز هستند و در یک نوروز موعود همه در کنار هم خواهند بود بنابر این پیام‌ اجلاس‌های سالانه نوروز پیام همبستگی ملل برای عدالت، عشق و صلح جهانی است.  

انتهای پیام/م