کارشناس پاکستانی در گفت‌وگو با فارس:
همسویی تهران و اسلام‌آباد در قبال آمریکا باعث نزدیکی این 2 کشور شده است

خبرگزاری فارس: یک تحلیلگر پاکستانی با مهم دانستن سفر روسای جمهور ایران و پاکستان به "دوشنبه" پایتخت تاجیکستان، بر موضع مشترک تهران و اسلام‌آباد در قبال واشنگتن تأکید کرد.

خبرگزاری فارس: همسویی تهران و اسلام‌آباد در قبال آمریکا باعث نزدیکی این 2 کشور شده است

"حسن عسگری" تحلیلگر دفاعی پاکستان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در لاهور گفت: امروز ایران و پاکستان در روابط با آمریکا مواضع مشترکی دارند که این موضوع باعث نزدیکی این 2 کشور به یکدیگر شده است.

عسگری تأکید کرد که هر 2 کشور ایران و پاکستان امروز تلاش می‌کنند که چند کشور دیگر اسلامی و آسیای مرکزی را نیز سوار بر این کشتی کرده و با خود همسو کنند.

وی افزود: این در حالی است که پاکستان مسیر تدارکاتی نیروهای ناتو را مسدود کرده است و آمریکا می‌خواهد مسیر جدیدی برای نیروهای ناتو در کشورهای آسیای مرکزی ایجاد کند که تاجیکستان نیز یکی از آنها است.

این کارشناس پاکستانی، سفر "آصف علی زرداری" رئیس جمهور این کشور به تاجیکستان را بسیار مهم دانست و گفت: با توجه به اوضاع منطقه می‌توان گفت که در حاشیه جشن نوروز مذاکرات چند جانبه‌ای بین این کشورها انجام می‌شود.

وی تصریح کرد: از بعد جغرافی تاجیکستان نزدیک‌ترین کشور آسیای مرکزی به پاکستان است و لذا در این سفر روابط 2 جانبه براساس منافع 2 کشور مورد بررسی قرار می‌گیرد.

به گفته عسگری، روابط دوستانه 2 جانبه پاکستان و تاجیکستان در بخش‌های مختلف از جمله صادرات و واردات، انرژی و سوخت و روابط اقتصادی نیز از اصلی‌ترین محورهای مذاکرات 2 کشور خواهد بود.

این تحلیلگر پاکستانی افزود: هر 2 کشور تاجیکستان و پاکستان منافع مشترکی نیز در افغانستان دارند.

وی با اشاره به اینکه حضور آمریکا در منطقه اهمیت پاکستان و تاجیکستان را چند برابر می‌کند تصریح کرد که پاکستان و تاجیکستان خواهان برقراری صلح و امنیت در افغانستان هستند چون این موضوع به نفع هر 2 آنها است.

عسگری با اشاره به اینکه "تروریسم" یکی از مهم‌ترین موضوعات پاکستان و تاجیکستان است افزود: هر 2 کشور در جلسه آتی خود این مسئله را مورد بحث و بررسی قرار خواهند داد و قصد دارند استراتژی مشترکی برای مقابله با این پدیده تدوین کنند.

این کارشناس همچنین خاطر نشان کرد که زرداری در این سفر نتایج جلسه 3 جانبه ایران، پاکستان و افغانستان که ماه گذشته در اسلام‌آباد برگزار شد را نیز مورد بررسی قرار می‌دهد.

به گفته این کارشناس پاکستانی، پاکستان قصد دارد قراردادهای صادراتی ارزان قیمتی با تاجیکستان به امضا برساند که این امر موجب نزدیکی این 2 کشور خواهد شد.

وی افزود: پیش از این نیز هر 2 کشور چند قرارداد در بخش‌های مختلف اقتصادی از جمله تجارت، سرمایه‌گذاری، انرژی، بانکداری، بازرگانی، حمل و نقل و ارتباطات به امضا رساندند که سفر زرداری باعث تقویت هر چه بیشتر این مناسبات خواهد شد.

انتهای پیام/م