اخبار کوتاه پاکستان/
بالگرد ناتو حریم هوایی پاکستان را نقض کرد

خبرگزاری فارس: نقض حریم هوایی پاکستان توسط بالگرد ناتو، توافق مخالفان و اپوزیسیون دولت پاکستان برای جلوگیری از بازگشایی مسیر تدارکات ناتو و تقاضای دخالت ارتش در ناآرامی‌های کراچی از جمله خبرهای کوتاه امروز پاکستان است.

خبرگزاری فارس: بالگرد ناتو حریم هوایی پاکستان را نقض کرد

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد، بالگرد ناتو با نقض حرم هوایی پاکستان بعد از 10 دقیقه پرواز بر فراز آسمان پاکستان به افغانستان بازگشت.

بالگرد ناتو ساعت 11 به وقت محلی از منطقه "طورخم" واقع در خیبر ایجنسی از مناطق قبایلی پاکستان وارد این کشور شده و بعد از 10 دقیقه پرواز مشکوک در نقاط مرزی به افغانستان بازگشت.

این اولین بار نیست که بالگردهای ناتو حریم هوایی پاکستان را نقض می‌کنند اما بعد از حمله بالگردهای ناتو به پست‌های مرزی پاکستان نقض حریم هوایی پاکستان توسط بالگردهای ناتو متوقف شده بود و بعد از آن حادثه این اولین بار است که یک بالگرد ناتو با نادیده گرفتن هشدار پاکستان حریم هوایی این کشور را نقض می‌کند.

این اقدام ناتو در حالی صورت گرفت که در زمان یاد شده نمایندگان سه کشور آمریکا، افغانستان و پاکستان در نشستی به رایزنی در مورد مسائل سه جانبه در دوشنبه پایتخت تاجیکستان پرداختند.

گفته شده است یکی از محورهای این مذاکرات، حمله بالگردهای ناتو به پست مرزی پاکستان در آذرماه گذشته است.

* احزاب مخالف دولت برای جلوگیری از بازگشایی مسیر ناتو با اپوزیسیون به توافق رسیدند

احزاب مخالف دولت برای جلوگیری از بازگشایی مسیر ناتو و تاثیرگذاری بر تصمیم مجلس در این زمینه در منزل "مولانا فضل‌الرحمان" رهبر حزب جمعیت علمای اسلام شاخه "فضل" در اسلام‌آباد گرد هم آمدند.

فضل‌الرحمان خطاب به اعضای اپوزیسیون گفت: خواهان عمل به رای مجلس درباره نحوه ارتباط با آمریکا و ارسال تدارکات ناتو هستیم.

"چودری نثار" رهبر اپوزیسیون نیز تأکید کرد: دولت در مورد تأیید نظر مجلس برای بازگشایی مسیر ناتو بهانه‌گیری کند اما ما اجازه نخواهیم داد منافع پاکستان به خطر بیفتد.

چودری نثار افزود: اپوزیسیون بازگشایی مسیر ناتو را تصمیم دولت می‌داند نه تصمیم نهایی مجلس این در حالی است که خانم فهمیده میرزا رئیس مجلس پاکستان در گفت‌وگو با خبرنگاران در اسلام‌آباد گفت: این اولین بار است که مجلس حق تصمیم‌گیری درباره نحوه تدوین سیاست خارجی آینده کشور را پیدا کرده بنابراین مجلس بعد از به توافق رسیدن با همه احزاب رأی نهای خود را صادر خواهد کرد که به نفع کشور خواهد بود و کسی نباید با تصمیم مجلس مخالفت کند.

رئیس مجلس پاکستان تاکید کرد: دولت باید با آغوش باز از نظرات خوب اپوزیسیون استقبال کند اما اپوزیسیون هم وظیفه دارد فقط به مخالفت با دولت نپردازد بلکه نقش مثبتی در حفظ منافع ملی ایفا کند.

چودری نثار علی خان، مشاهد الله، چودری جعفر اقبال، افتاب احمد خان شیر پائو و سلیم سیف الله از مهمترین رهبرانی هستند که در اجلاس اپوزیسیون که در منزل مولانا فضل الرحمان برگزار شد شرکت داشتند.

* نماینده حزب مردم در کراچی خواهان ورود ارتش برای برقراری امنیت در این شهر شد

"نبیل گبول" نماینده حزب مردم در کراچی و وزیر سابق دولت مرکزی در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: برای برگزاری انتخابات عمومی در کراچی چاره‌ای جز کمک گرفتن از ارتش برای بازگرداندن آرامش به کراچی نداریم.

وی افزود: وقت آن رسیده که آخرین عملیات علیه جنایتکارانی که در منطقه لیاری موضع گرفته‌اند انجام شود و فقط ارتش از عهده این عملیات برخواهد آمد.

گبول تصرح کرد: پلیس درست به وظیفه خود عمل نمی‌کند و اگر اوضاع به این منوال پیش رود انتخابات خونینی در کراچی خواهیم داشت.

این عضو حزب مردم گفت: به محض اینکه وارد منطقه لیاری شدم پلیس از صحنه گریخت و جنایتکاران به سمت من آتش گشودند همین موضوع سبب شد به ضعف پلیس در زمینه برقراری امنیت پی ببرم.

گبول افزود: اگر رحمان ملک وزیر کشور بتواند پلیس را مجاب کند درست به وظیفه خود عمل کند نیروی پلیس نیز می‌تواند مانند ارتش امنیت را برقرار کند

وی قول داد بارئیس جمهور و نخست وزیر درباره سر و سامان دادن به اوضاع کراچی مذاکره کند.

* اجلاس مشترک پاکستان، افغانستان و آمریکا امروز در تاجیکستان برگزارخواهد شد

اولین اجلاس مشترک پاکستان، افغانستان و آمریکا بعد از تیرگی روابط اسلام‌آباد – واشنگتن به سبب حمله بالگرد‌های ناتو به پست‌های مرزی پاکستان که منجر به کشته شدن 24 سرباز پاکستانی شد امروز در دوشنبه پایتخت تاجیکستان برگزار شد.

سرپرستی هیئت پاکستانی در اجلاس مورد نظر به عهده جلیل عباس جیلانی، ‌سرپرستی هیئت افغانی به عهده جاوید لودین معاون سیاسی وزارت خارجه افغانستان سرپرستی هیئت آمریکایی به عهده مارک گراسمن نماینده وی‍ژه آمریکا در امور افغانستان و پاکستان خواهد بود.

به گزارش رسانه ها هدف از برگزاری اجاس مشترک مذاکره درباره ایجاد صلح در افغانستان است.

همزمان با این نشست، بالگردهای ناتو برای مدت 10 دقیقه حریم هوایی پاکستان را نقض کردند.

انتهای پیام/م