شعبه "بانک ملی پاکستان" در تاجیکستان راه‌اندازی شد

خبرگزاری فارس: مراسم افتتاح شعبه "بانک ملی پاکستان" در پایتخت تاجیکستان امروز با حضور روسای جمهور این 2 کشور در "دوشنبه" برگزار شد.

خبرگزاری فارس: شعبه "بانک ملی پاکستان" در تاجیکستان راه‌اندازی شد

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، مراسم افتتاح نمایندگی بزرگترین بانک پاکستان در پایتخت تاجیکستان امروز با حضور "آصف علی زرداری" رئیس جمهور پاکستان و "امامعلی رحمان" رئیس جمهور تاجیکستان و در پایان دیدار و مذاکرات مقامات 2 کشور در محل این پروژه انجام گرفت.

تأسیس این بانک در دوشنبه بخشی از برنامه سفر 3 روزه زرداری به تاجیکستان بود.

رئیس جمهوری پاکستان همزمان با روسای جمهوری ایران و افغانستان به منظور شرکت در برنامه جشن نوروز جهانی و کنفرانس بین‌المللی بررسی مسائل همکاری‌های منطقه‌ای برای افغانستان روز شنبه وارد تاجیکستان شد.

روسای جمهوری پاکستان و تاجیکستان در این مراسم راه اندازی این نهاد مالی را گامی برای گسترش روابط اقتصادی و تجاری و افزایش میزان سرمایه‌گذاری‌های مشترک عنوان کردند.

بنا به گزارش منابع رسمی، سرمایه اولیه این بانک 50 میلیون سامانی (معادل 10 میلیون دلار) است.

به گفته این منابع، هدف از تأسیس نمایندگی بانک ملی پاکستان در تاجیکستان عمدتاً کمک به رشد بخش خصوصی در این کشور بوده و قرار است این بانک در زمینه حمایت مالی از طرح‌های تجارتی و سرمایه گذاری‌ها به دولت تاجیکستان کمک کند.

در مراسم راه اندازی نمایندگی این بانک پاکستانی اعلام شد که 90 درصد کارمندان این نهاد مالی را متخصصان بومی تشکیل می‌دهند.

کارشناسان بر این باورند که تأسیس این بانک بیانگر تلاش اسلام‌آباد برای اجرای توافقنامه‌های به امضا رسیده با دوشنبه در زمینه سرمایه گذاری در طرح‌های اقتصادی از جمله در حوزه انرژی تاجیکستان است.

این کارشناسان آمادگی پاکستان برای شرکت در اجرای طرح بین‌المللی انرژی موسوم به "کاسا 1000" را که قرار است با اجرایی شدن آن برق اضافی از تاجیکستان و قرقیزستان به افغانستان و از این طریق به پاکستان منتقل شود را انگیزه اصلی راه اندازی این دفتر می دانند.

بنا به گفته منابع رسمی، در مذاکرات سطح عالی هیئت پاکستان و تاجیکستان در دوشنبه همچنین مسئله راه‌اندازی خط هوایی برای هواپیماهای شرکت "تاجیک ایر" بین 2 کشور نیز نهایی شده است.

پاکستان پس از ایران و قزاقستان سومین کشور منطقه است که مبادرت به افتتاح شعبه یکی از مهم‌ترین بانک‌های خود در تاجیکستان کرده است.

انتهای پیام/م