/خراسان جنوبی نگین کویر ایران/
صرافیان: موزه‌های قاین میزبان مسافران نوروزی است

خبرگزاری فارس: رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قائنات گفت: ادامه تعطیلات نوروز امسال فرصت خوبی برای مسافران نوروزی است تا با سفر به قاین به موزه‌ها رفته و با بخشی از تاریخ آشنا شوند.

خبرگزاری فارس: صرافیان: موزه‌های قاین میزبان مسافران نوروزی است

به گزارش خبرگزاری فارس از بیرجند، علی صرافیان ظهر امروز در بازدید از موزه‌های قاین اظهار داشت: موزه مردم‌شناسی و موزه آب قاینات از مهم‌ترین آثار تاریخی قاین هستند که همچون نگینی در بین موزه‌های استان می‌درخشند.

وی در معرفی موزه مردم‌شناسی قاین ادامه داد: موزه مردم‌شناسی قاین در خانه تاریخی سلطانی که از بناهای تاریخی شهر قاین است، طراحی شده و در اردیبهشت سال 1384 افتتاح شد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قائنات تصریح کرد: بخش‌های مختلف موزه شامل بخش مراسم شب چله، جاجیم‌بافی، مراحل کاشت، داشت و برداشت زعفران، ریسندگی، کشاورزی، قلم‌زنی و عروسی است.

صرافیان از ساخت آب انبار و موزه آب قاین در دوره تیموری خبر داد و گفت: موزه آب یا همان آب انبار بازار نیز با توجه به پوشش آب‌انبار و شواهد تاریخی موجود بنای آب ‌انبار مربوط به دوره تیموری بوده که البته برای پی بردن به تاریخ ساخت بنای فوق باید کاوش و گمانه‌زنی باستان‌شناسی در محل انجام شود.

وی افزود: بنای آب انبار دارای کلیه قسمت‌ها و مشخصات اصلی آب‌انبارها بوده به جز سردر که به دلیل مرور زمان و استفاده نشدن از بنا، زلزله، تخریب‌ها و دخل و تصرفات انسانی از بین ‌رفته‌ و هیچگونه اطلاعی از شکل اولیه آن در دست نیست.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قائنات ادامه داد: ظرفیت ذخیره آب در این آب انبار 287 مترمکعب است که استوانه مخزن تا پاکار با ملات ساروج پوشش یافته و قوس استفاده شده در پوشش آب انبار قوس مربع شمشیری است.

صرافیان اضافه کرد: مخزن‌ دارای یک آبگیر در ضلع غربی بنا و یک سر ریز در ضلع شرقی آن است و چهار دریچه به ارتفاع 1.27 متر در چهار طرف آب ‌انبار قرار دارد که احتمالاً علاوه بر تزیینات تهویه، سرد کردن آب انبار به دلیل قرار گرفتن در راستای باد و دسترسی سریع‌تر به مخزن آب انبار طراحی و ساخته شده ‌است.

این مسئول اذعان داشت: این بنا در سال 1386 توسط اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری قاین مرمت و تبدیل به موزه‌ آب شد که تنها موزه آب در استان است.

انتهای پیام/ن۲۰