وقتی تهدیدکنندگان حیات بشری مدعی حفظ امنیت جهانی می‌شوند
حضور دارندگان سلاح‌ هسته‌ای و غیر عضو ان پی تی در نشست امنیت اتمی سئول

خبرگزاری فارس: نشست امنیت هسته‌ای در سئول در حالی برگزار شد که دارندگان سلاح‌ هسته‌ای و غیر عضو" ان پی تی" هدایت آن را بر عهده داشتند.

خبرگزاری فارس: حضور دارندگان سلاح‌ هسته‌ای و غیر عضو ان پی تی در نشست امنیت اتمی سئول

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس، ۲۶ مارس ۲۰۱۲ ( ۷ فروردین ۹۱) دومین نشست امنیت اتمی به میزبانی سئول با حضور سران بیش از ۵۳ کشور جهان آغاز و بعد از ظهر امروز ۸ فروردین به پایان رسید.

در سال ۲۰۱۰ اولین نشست امنیت اتمی در جهان به میزبانی واشنگتن برگزار شد، میزبانی که بر اساس آمار اعلام شده تا ۳۰ سپتامبر سال ۲۰۰۹ میلادی ۵۱۱۳ کلاهک هسته‌ای شامل بمب‌های آماده استفاده و کلاهک‌های "غیرفعال" داشته است.

با نگاهی به فهرست سران دعوت شده به این نشست شاهد حضور کشورهایی هستیم که هنوز حاضر به عضویت در پیمان "ان پی تی" نشده‌اند، از جمله هند، پاکستان، رژیم صهیونیستی و چین که حتی این پیمان را به رسمیت نشناخته است.

این در حالی است که در این بین تعداد بیشماری از کشورهایی که دارای سلاح هسته‌ای و حتی مواد هسته‌ای هستند نیز حضور دارند. 

(نکته جالب توجه این است که شمار زیادی از این کشورها از جمله قزاقستان، مکزیک و اوکراین، پس از نشست واشنگتن که در سال ۲۰۱۰ برگزار شد، مواد هسته‌ای خود را در مکان‌های امن قرار دادند.)

حال همین کشورها در کنار سران بزرگ هسته‌ای از جمله آمریکا، روسیه، فرانسه، انگلیس، چین، هند، پاکستان و رژیم صهیونیستی در سئول گرد هم آمدند تا در خصوص امنیت اتمی جهان بحث و تبادل نظر کنند.

بر اساس آمار موجود از 1945 تا 200۶ تعداد کلاهک‌های هسته‌ای این ۸ کشور به شرح زیر بوده است:

آمریکا: 10 هزار کلاهک هسته‌ای در زرادخانه‌های خود داشته است.

روسیه: از سال 1945 اتحاد جماهیر شوروی سابق و روسیه فعلی حدود 55 هزار کلاهک هسته‌ای تولید کرده است. 

انگلیس: از سال 1053 حدود هزار و 200 کلاهک تولید کرده است. در دهه 1970 حدود 350 کلاهک در زرادخانه‌های انگلیس وجود داشت و از آن پس میزان آن کاهش یافته است.

فرانسه: ذخایر کنونی فرانسه در حدود 350 کلاهک هسته‌ای است و این رقم پایین‌تر از رقم 540 کلاهک در سال 1992 است. برآورد می‌شود که فرانسه از سال 1964 بیش از یک هزارو 260 کلاهک هسته‌ای تولید کرده باشد.

چین: بر آورد می‌شود که این کشور دارای 200 کلاهک هسته‌ای باشد و این رقم کمتر از 435 کلاهک در سال 1993 است. چین قصد داشت که از سال 1964حدود 600 کلاهک هسته‌ای تولید کند و آژانس‌های اطلاعاتی و دفاعی آمریکا برآورد می‌کنند که در دهه آینده، این کشور ممکن است تعداد کلاهک‌های خود را از 20 به 75 تا 100 کلاهک افزایش دهد.

هند و پاکستان: هیچ کدام از این ۲ کشور اطلاعات رسمی را در مورد ذخایر خود منتشر نکرده‌اند. این 2 کشور دارای 110 کلاهک هستند. کارشناسان برآورد می‌کنند که هند سوخت کافی را برای تولید 60 تا 105 کلاهک هسته‌ای تولید کرده است، این در حالی است که کارشناسان می‌گویند که پاکستان ماده سوختی کافی را برای 55 و 90 کلاهک داراست.

رژیم اسرائیل: اگر چه این رژیم داشتن سلاح هسته‌ای خود را نه قبول و نه رد کرده است، اما آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا در سال 1999 گزارش داد که اسرائیل 60 تا 80 کلاهک هسته‌ای تولید کرده است. برآورد می‌شود این رژیم ماده سوختی کافی را برای 115 تا 190 کلاهک هسته‌ای داشته باشد و آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا پیش‌بینی کرد که ذخایر هسته‌ای این رژیم تا سال 2020 تا حد نسبتاً کمی افزایش یابد.

سران کشورهای دعوت شده به نشست امنیت اتمی سئول به شرح زیر هستند:

کره جنوبی، آرژانتین، الجزیره، ارمنستان، استرالیا، آذربایجان، بلژیک، برزیل، کانادا، شیلی، چین، دانمارک، مصر، فنلاند، فرانسه، گابن، گرجستان، آلمان، مجارستان، هند، اندونزی، رژیم صهیونیستی، ایتالیا، ژاپن، اردن، قزاقستان، لیتوانی، مالزی، مکزیک، هلند، زلاندنو، نیجریه، نیجریه، نروژ، پاکستان، فیلیپین، لهستان، رومانیا، روسیه، عربستان سعودی، سنگاپور، آفریقای جنوبی، اسپانیا، سوئد، سوئیس، تایلند، ترکیه، جمهوری چک، مراکش و نیوزیلند.

در این بین نامی از ایران نیست این در حالی است که ایران عضو پیمان منع گسترش سلاح هسته‌ای (ان پ تی) است، اما برگزار کنندگان این نشست حاضر به دعوت از کشورمان نشدند.

در این خصوص، علی‌اصغر سلطانیه سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی عنوان کرد که کره جنوبی با اتخاذ یک رویکرد گزینشی و با ارسال دعوتنامه به برخی و نه همه کشورهای عضو آژانس در تخلف از مفاد قطعنامه مذکور عمل کرده است.

حال باید دید دارندگان زرادخانه‌های بزرگ هسته‌ای که خود بزرگترین تهدید برای امنیت حیات بشر به شمار می‌روند چطور می‌خواهند در خصوص برنامه امنیتی اتمی جهان تصمیم بگیرند.

کشورهایی که به پشتوانه سلاح‌های کشتار جمعی برای دیگرانی که این سلاح‌ها را ندارند تصمیم می‌گیرند و خط مشی اتمی تعریف می‌کنند.

در این نشست در خصوص برنامه هسته‌ای ایران ( عضو ان پی تی) و کره شمالی ( از پیمان ان پی تی خارج شده است) بحث و تبادل نظر شد.

انتهای پیام/