نگاهی به اظهارات اوباما در سئول
وقتی بزرگترین کشور دارای سلاح اتمی از جهان عاری از تسلیحات هسته‌ای می‌گوید

خبرگزاری فارس: رئیس جمهور آمریکا در حالی سخن از جهانی عاری از سلاح هسته‌ای به میان می‌آورد که ایالات متحده بیشترین و بزرگترین تسلیحات اتمی را در اختیار دارد.

خبرگزاری فارس: وقتی بزرگترین کشور دارای سلاح اتمی از جهان عاری از تسلیحات هسته‌ای می‌گوید

به گزارش خبرگزاری فارس، "باراک اوباما" رئیس جمهور آمریکا که به کره جنوبی سفر کرده، پیش از اجلاس "مهار تهدید تروریسم هسته‌ای" در سئول گفت: خواستار جهانی عاری از سلاح‌های هسته‌ای است.

وی افزود: برای رسیدن به این هدف، با روسیه و چین همکاری خواهد کرد.

این اظهارات در حالی بیان می‌شود که آمریکا خود بزرگترین و بیشترین تعداد تسلیحات اتمی را در اختیار دارد.

ایالات متحده در حال حاضر ۵۱۱۳ کلاهک هسته‌ای شامل بمب‌های آماده استفاده و کلاهک‌های "غیرفعال" در اختیار دارد.

باراک اوباما و دیمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه، در ماه آوریل امسال پیمان اتمی را امضا کردند که بر اساس آن تعداد کلاهک‌های هسته‌ای استراتژیک هر کشور در چند سال آینده به ۱۵۵۰ کلاهک کاهش خواهد یافت.

نکته جالب توجه اینکه دولت آمریکا در سال ۱۹۶۷ میلادی و در اوج جنگ سرد با اتحاد جماهیر شوروی سابق، ۳۱ هزار و ۲۲۵ کلاهک داشت و تعداد فعلی بیانگر ۸۴ درصد کاهش در زرادخانه اتمی ایالات متحده نسبت به آن سال است، اما با این وجود هنوز بیشترین تعداد تسلیحات هسته‌ای در اختیار این کشور می‌باشد.

اوباما در حالی سخن از جهان عاری از تسلیحات هسته‌ای به میان می‌آورد که این کشور حامی اصلی رژیم صهیونیستی است که تخمین زده می‌شود بین 200 تا 400 کلاهک هسته‌ای در اختیار داشته باشد و هرگاه سخن از لزوم بازرسی از نیروگاه‌های اتمی این رژیم به میان آمده، آمریکا آن را وتو کرده است.

پاکستان و هند نیز که از جمله مهمترین متحدان منطقه‌ای آمریکا هستند، عضو پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای نبوده و نه تنها هیچ فشاری به آنها برای پذیرش این پیمان وارد نمی‌شود، بلکه در ۲ سال اخیر قراردادهای هسته‌ای نیز بین آمریکا و هند به امضا رسیده است.

این در حالی است که کشورهایی مانند ایران که عضو پیمان ان پی تی بوده و بیشترین همکاری‌ها را با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی داشته‌اند، همواره با این ادعا که "ممکن است به سمت ساخت سلاح هسته‌ای حرکت کنند." تحت فشار بوده و هستند.

سیاست دوگانه در پیش گرفته شده از سوی آمریکا که حامی کشورهای دارای سلاح هسته‌ای (حتی خارج از معاهده ان پی تی) است و تحت فشار قرار دادن کشوری همچون ایران که همواره عنوان کرده به دنبال فناوری صلح آمیز هسته‌ای است، امروز برای اکثر کشورها روشن و آشکار شده که نمونه آن را می‌توان در موضع گیری کشورهای غیر متعهد(متشکل از بیش از 100 کشور دنیا) در حمایت از فعالیت‌های هسته‌ای ایران مشاهده کرد.

حال مشخص نیست که رئیس جمهور آمریکا چگونه می‌خواهد با دنبال کردن این سیاست دوگانه، رویکرد جهان عاری از سلاح هسته‌ای را در پیش گیرد و اساساً آیا مقامات آمریکایی به شعارهای خود اعتقادی دارند؟

انتهای پیام/