پاک آیین:
انتقال نیروها از خیابان به پایگاه نظامی به معنی خروج نیرو از افغانستان نیست

خبرگزاری فارس: رئیس ستاد افغانستان وزارت خارجه گفت: انتقال نیروهای نظامی از خیابان‌ها به پایگاه‌های نظامی به معنی خروج نیروهای خارجی از افغانستان نیست.

خبرگزاری فارس: انتقال نیروها از خیابان به پایگاه نظامی به معنی خروج نیرو از افغانستان نیست

به گزارش خبرگزاری فارس، محسن پاک آیین رئیس ستاد افغانستان وزارت خارجه که برای شرکت در نشست بین‌المللی گروه تماس افغانستان به ابوظبی سفر کرده بود، هدف مهم واشنگتن از امضای پیمان استراتژیک با افغانستان را زمینه سازی برای ابقای پایگاه‌های نظامی خود در این کشور دانست و گفت: انتقال نیروهای نظامی از خیابان‌ها به پایگاه‌های نظامی به معنی خروج نیروهای خارجی از افغانستان نیست.

پاک آیین در ارتباط با مواضع غرب در نشست ابوظبی اظهار داشت: متاسفانه پس از یک دهه جنگ بی حاصل، هنوز دیپلمات‌های کشورهای ناتو از ضرورت برقراری امنیت در افغانستان صحبت کرده و برخی از آنها قصد دارند حضور خود را برای یک دهه دیگر تمدید کنند در حالی که هنوز موفق به برقراری امنیت در کابل نشده‌اند.

وی گفت: ما در نشست گروه تماس در ابوظبی اعلام کردیم که خروج نیروهای نظامی از افغانستان بدون تعطیلی پایگاه‌های نظامی آمریکا در افغانستان کامل نخواهد شد و اگر کشورهای ناتو برای کمک به آینده با ثبات و توسعه افغانستان مصمم هستند، باید نخست تکلیف عامل اصلی ناامنی که وجود پایگاه‌های نظامی آمریکا است را روشن کنند.

رئیس ستاد افغانستان وزارت خارجه با اشاره به کنفرانس آتی توکیو که برای ترغیب کشورها برای سرمایه گذاری در افغانستان تشکیل می‌شود افزود: اگر وضعیت امنیتی این کشور برای حضور اقتصادی جامعه بین‌الملل مناسب نباشد، نمی‌توان به آینده مشارکت بین‌المللی برای بهبود وضعیت اقتصادی در افغانستان امیدوار بود.

پاک آیین گفت: در واقع پیروزی سیاسی حقیقی برای افغانستان خروج کشورهای ناتو، تعطیلی پایگاه‌های نظامی و دخیل شدن مردم افغانستان در تامین امنیت این کشور است.

وی با اشاره به انعقاد پیمان‌های استراتژیک افغانستان با کشورهای دیگر افزود: امضای پیمان استراتژیک با آمریکا کاملاً با پیمان‌های امضا شده با اروپا تفاوت دارد و در واقع یک پیمان نظامی- امنیتی است که موجب ابقای پایگاه‌های نظامی آمریکا در افغانستان خواهد شد و این اقدام نه تنها علتی برای تداوم نظامیگری در افغانستان است بلکه تهدیدی برای کشورهای منطقه بوده و صلح و امنیت در افغانستان و منطقه را به خطر خواهد انداخت. 

پاک آیین در پایان گفت: معتقدم مردم افغانستان با توجه به غیرت دینی و ملی خود هرگز زیر سلطه بیگانگان نخواهند رفت و سرنوشت آمریکا و پیمان امنیتی این کشور با افغانستان نیز به سرنوشت شوروی سابق خواهد انجامید.